Liga Campionilor 2018-2019

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigationJump to search
Pix.gifLiga Campionilor UEFAFootball pictogram.svg
Wanda-Metropolitano.jpg
Sportfotbal
ConfederațieEuropa (UEFA)
Înființat(ă) în1955
Echipe32 (etapa grupelor)
79 (total)
Data începerii18 septembrie 2018
Data sfârșitului1 iunie 2019
Câștigătorul trofeuluiAnglia Liverpool FC (al 6-lea titlu)
Cele mai multe trofeeSpania Real Madrid (13)
GolgheterArgentina Lionel Messi (12 goluri)
TelevizăriRomânia Digi Sport
România TVR
România Telekom Sport
Site oficialuefa.com/uefachampionsleague
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Liga Campionilor 2019-2020
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Liga Campionilor 2017-2018

Liga Campionilor 2018-19 a fost cea de-a 64-a ediție a turneului european de fotbal organizat de UEFA, și sezonul al 27-lea, de când a fost redenumit din Cupa Campionilor Europeni în Liga Campionilor UEFA.

Finala Ligii Campionilor 2019 s-a jucat pe Wanda Metropolitano din Madrid, Spania.[1]

Preliminarii[modificare | modificare sursă]

Primul tur preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Torpedo Kutaisi Georgia2–4Republica Moldova Sheriff Tiraspol2–10–3
Shkëndija Macedonia de Nord5–4Țara Galilor The New Saints5–00–4
Sūduva Marijampolė Lituania3–2Cipru APOEL3–10–1
Olimpija Ljubljana Slovenia0–1Azerbaidjan Qarabağ0–10–0
F91 Dudelange Luxemburg2–3Ungaria MOL Vidi1–11–2
Drita Kosovo0–5Suedia Malmö FF0–30–2
Víkingur Gøta Insulele Feroe2–5[A]Finlanda HJK1–21–3
Ludogorets Razgrad Bulgaria9–0Irlanda de Nord Crusaders7–02–0
Cork City Republica Irlanda0–4Polonia Legia Warsaw0–10–3
Valur Islanda2–3Norvegia Rosenborg1–01–3
Kukësi Albania1–1Malta Valletta0–01–1
Flora Tallinn Estonia2–7Israel Hapoel Be'er Sheva1–41–3
Spartaks Jūrmala Letonia0–2Serbia Red Star Belgrade0–00–2
Alashkert Armenia0–6Scoția Celtic0–30–3
Spartak Trnava Slovacia2–1Bosnia și Herțegovina Zrinjski Mostar1–01–1
Astana Kazahstan3–0Muntenegru Sutjeska Nikšić1–02–0

Tur doi preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Campioni
Astana Kazahstan2–1Danemarca Midtjylland2–10–0
Ludogorets Razgrad Bulgaria0–1Ungaria MOL Vidi0–00–1
Kukësi Albania0–3Azerbaidjan Qarabağ0–00–3
CFR Cluj România1–2Suedia Malmö FF0–11–1
Dinamo Zagreb Croația7–2Israel Hapoel Be'er Sheva5–02–2
Red Star Belgrade Serbia5–0Lituania Sūduva Marijampolė3–02–0
BATE Borisov Belarus2–1Finlanda HJK0–02–1
Shkëndija Macedonia de Nord1–0Republica Moldova Sheriff Tiraspol1–00–0
Legia Warsaw Polonia1–2Slovacia Spartak Trnava0–21–0
Celtic Scoția3–1Norvegia Rosenborg3–10–0
Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Noncampioni
PAOK Grecia5–1Elveția Basel2–13–0
Ajax Țările de Jos5–1Austria Sturm Graz2–03–1

Tur trei preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Campioni
Celtic Scoția2–3Grecia AEK Athens1–11–2
Red Bull Salzburg Austria4–0Macedonia de Nord Shkëndija3–01–0
Red Star Belgrade Serbia3–2Slovacia Spartak Trnava1–12–1 d.p.
Qarabağ Azerbaidjan1–2Belarus BATE Borisov0–11–1
Astana Kazahstan0–3Croația Dinamo Zagreb0–20–1
Malmö FF Suedia1–1 (a)Ungaria MOL Vidi1–10–0
Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Noncampioni
Standard Liège Belgia2–5Țările de Jos Ajax2–20–3
Benfica Portugalia2–1Turcia Fenerbahçe1–01–1
Slavia Prague Cehia1–3Ucraina Dynamo Kyiv1–10–2
PAOK Grecia3–2Rusia Spartak Moscow3–20–0

Play-off-ul[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți pentru meciurile din play-off a avut loc la 6 august 2018. Primele meciuri au fost jucate pe 21 și 22 august și următoarele pe 28 și 29 august 2018.

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Campioni
Red Star Belgrade Serbia(a) 2–2Austria Red Bull Salzburg0–02–2
BATE Borisov Belarus2–6Țările de Jos PSV Eindhoven2–30–3
Young Boys Elveția3–2Croația Dinamo Zagreb1–12–1
MOL Vidi Ungaria2–3Grecia AEK Athens1–21–1
Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Noncampioni
Benfica Portugalia5–2Grecia PAOK1–14–1
Ajax Țările de Jos3–1Ucraina Dynamo Kyiv3–10–0

Faza grupelor[modificare | modificare sursă]

  • Deținătoarea trofeului:
  • Campioanele asociațiilor 1-12:
  • Vicecampioanele asociațiilor 1-6:
  • Locul 3 din asociațiile 1-3:
  • Câștigătorele din Q3

Cele 32 de echipe vor fi împărțite în 4 urne de câte 8 echipe.

Urna 1

Urna 2

Urna 3

Urna 4

Grupa A[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Germania Borussia Dortmund6411102+813Avansează în faza eliminatorie
2Spania Atlético Madrid641196+313
3Belgia Club Brugge613265+16Trece în Europa League
4Franța Monaco6015214−121
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 ATLDORMONBRU
Atlético de Madrid2–02-03-1
Borussia Dortmund4–03-00-0
Monaco1–20-20–4
Club Brugge0-00–11–1

Grupa B[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Spania Barcelona6420145+914Avansează în faza eliminatorie
2Anglia Tottenham Hotspur6222910−18
3Italia Inter Milan622267−18Trece în Europa League
4Țările de Jos PSV Eindhoven6024613−72
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 BARTOTPSVINT
Barcelona1-14–02–0
Tottenham Hotspur2-42–11-0
PSV Eindhoven1-22–21-2
Internazionale1–12–11-1

Grupa C[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Franța Paris Saint-Germain6321179+811Avansează în faza eliminatorie
2Anglia Liverpool630397+29
3Italia Napoli623175+29Trece în Europa League
4Serbia Steaua Roșie Belgrad6114517−124
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 PSGNAPLIVSTE
PSG2–22–16–1
Napoli1–11–03–1
Liverpool3–21–04–0
Steaua Roșie Belgrad1–40–02–0

Grupa D[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Portugalia Porto6510156+916Avansează în faza eliminatorie
2Germania Schalke 04632164+211
3Turcia Galatasaray611458−34Trece în Europa League
4Rusia Lokomotiv Moscova6105412−83
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 LOKFCPSCHGAL
Lokomotiv Moscova1–30–12–0
Porto4–13–11–0
Schalke 041–01–12–0
Galatasaray3–02–30–0

Grupa E[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Germania Bayern München6420155+1014Avansează în faza eliminatorie
2Țările de Jos Ajax6330115+612
3Portugalia Benfica6213611−57Trece în Europa League
4Grecia AEK Athens6006213−110
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 BAYBENAJAAEK
Bayern München5–11–12–0
Benfica0–21–11–0
Ajax3–31–03–0
AEK Atena0–22–30–2

Grupa F[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Anglia Manchester City6411166+1013Avansează în faza eliminatorie
2Franța Lyon61501211+18
3Ucraina Șahtar Donețk6132816−86Trece în Europa League
4Germania 1899 Hoffenheim60331114−33
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 MCSHALYOHOF
Manchester City6–01–22–1
Șahtior Donețk0–31–12–2
Lyon2–22–22–2
Hoffenheim1–22–33–3

Grupa G[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Spania Real Madrid6402125+712Avansează în faza eliminatorie
2Italia Roma6303118+39
3Cehia Viktoria Plzeň6213716−97Trece în Europa League
4Rusia CSKA Moscow621389−17
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 RMAROMȚSKAVIK
Real Madrid3–00–32–1
Roma0–23–05–0
ȚSKA Moscova1–01–21–2
Viktoria Plzeň0–52–12–2

Grupa H[modificare | modificare sursă]

LocEchipaMJVEÎGMGPGDPctCalificare
1Italia Juventus640294+512Avansează în faza eliminatorie
2Anglia Manchester United631274+310
3Spania Valencia62226608Trece în Europa League
4Elveția Young Boys6114412−84
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: Departajarea în faza grupelor
 JUVMUVALYB
Juventus1–21–03–0
Manchester United0–10–00–1
Valencia0–22–13–1
Young Boys1–20–31–1

Fazele eliminatorii[modificare | modificare sursă]

Optimi de finală[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Schalke 04 Germania2–10Anglia Manchester City2–30–7
Atlético Madrid Spania2–3Italia Juventus2–00–3
Manchester United Anglia3–3Franța Paris Saint-Germain0–23–1
Tottenham Hotspur Anglia4–0Germania Borussia Dortmund3–01–0
Lyon Franța1–5Spania Barcelona0–01–5
Roma Italia3–4Portugalia Porto2–11–3
Ajax Țările de Jos5–3Spania Real Madrid1–24–1
Liverpool Anglia3–1Germania Bayern München0–03–1

Sferturi de finală[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Ajax Țările de Jos3–2Italia Juventus1–12–1
Liverpool Anglia6–1Portugalia Porto2–04–1
Tottenham Hotspur Anglia4–4 (a)Anglia Manchester City1–03–4
Manchester United Anglia0–4Spania Barcelona0–10–3

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Echipa 1Scor gen.Echipa 2  Tur    Retur  
Tottenham Hotspur Anglia3–3 (a)Țările de Jos Ajax0–13–2
Barcelona Spania3–4Anglia Liverpool3–00–4

Finala[modificare | modificare sursă]

Tottenham Hotspur Anglia0–2Anglia Liverpool
Raport

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ „Madrid's Estadio Metropolitano to host 2019 Champions League final”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  2. ^ „Full Time Report Final – Tottenham Hotspur v Liverpool” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în .